Nationalutställning i Stora Segerstad 220717.

Domare: Adrian Guthrie.

 

1. Valpklass, 4-6 månader, hanar (inga deltagare)

2. Valpklass,4-6 månader, tikar (1 deltagare)

  1. Joelsbo Tuffa Tassa

3. Best in Show – valp (1 deltagare)

  1. Joelsbo Tuffa Tassa

4. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 10-12,5”, slät (inga deltagare)

5. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 10-12,5”, broken/sträv (inga deltagare)

6. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 12,5-15”, slät (inga deltagare)

7. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 12,5-15”, broken/sträv (1 deltagare)

  1. Orion´s Is at Änglas

8. Unghundar, 6-15 månader, tikar, 10-12,5”, slät (1 deltagare)

  1. Foxbrush Mazarin

9. Unghundar, 6-15 månader, tikar, 10-12,5”, broken/sträv (1 deltagare)

  1. Grytans Maj Mira

10. Unghundar, 6-15 månader, tikar, 12,5-15”, slät (inga deltagare)

11. Unghundar, 6-15 månader, tikar, 12,5-15”, broken/sträv (1 deltagare)

  1. Orion´s Krita


Barn med hund  

  1. Hillevi & Tekla
  2. Ester & Crash
  3. Alvar & Thorn


Juniorhandling

  1. Matilda & Siri


12. Öppen klass, hanar, 10-12,5”, slät (inga deltagare)

13. Öppen klass, hanar, 10-12,5”, broken/sträv (inga deltagare)

14. Öppen klass, hanar, 12,5-15”, slät (3 deltagare)

  1. Hurricane Thor
  2. Mallwax Östen at Orion´s
  3. Union Jack Crash at Änglas

15. Öppen klass, hanar, 12,5-15”, broken/sträv (5 deltagare)

  1. Faithful Angus
  2. Foxbrush Kaj Haj
  3. Änglas Jazzo Jamas
  4. Foxbrush John Deere

16. Öppen klass, tikar, 10-12,5”, slät (2 deltagare)

  1. Bixit´s Margret Tatcher
  2. Foxbrush Latte Macciato

17. Öppen klass, tikar, 10-12,5”, broken/sträv (3 deltagare)

  1. Calliembo´s Tilda
  2. Little Stars Fantasia
  3. Orions Asta

18. Öppen klass, tikar, 12,5-15”, slät (6 deltagare)

  1. Änglas Trofasta Tekla
  2. Crystal Ice Dirty Diana
  3. Foxbrush Geaska at Little Stars
  4. Rushill Thorn of Foxbrush

19. Öppen klass, tikar, 12,5-15”, broken/sträv (5 deltagare)

  1. Änglas PoHo Pikkabo
  2. Orions Svea at Faithful
  3. Top Noch Melanie
  4. Teslas Beauty Girl at Finngården

20. Bästa unghund under 12,5”

  1. Foxbrush Mazarin
  2. Grytans Maj Mira

21. Bästa unghund över 12,5”

  1. Orion´s Krita
  2. Orion´s Is at Änglas

22. Best in Show – unghund

  1. Foxbrush Mazarin
  2. Orion´s Krita
  3. Orions Is at Änglas
  4. Grytans Maj Mira

23. Bästa hund under 12,5”

  1. Calliembo´s Tilda
  2. Bixit´s Margret Tatcher
  3. Foxbrush Latte Macciato

24. Bästa hund över 12,5”

  1. Faithful Angus
  2. Änglas PoHo Pikkabo
  3. Änglas Trofasta Tekla
  4. Crystal Ice Dirty Diana

25. Best in Show

  1. Calliembo´s Tilda
  2. Faithful Angus
  3. Änglas PoHo Pikkabo
  4. Bixit´s Margret Tatcher

26. Seniorklass (klass för hundar som fyllt 7 år) 4 deltagare.

  1. Mallwax Östen at Orion
  2. Rushill Thorn of Foxbrush
  3. Änglas Jazzo Jamas
  4. Top Noch Melanie

27. Petclass (hundar som på något sätt inte följer rasstandarden och kan ställas i någon av de övriga klasserna) 2 deltagare.

  1. Foxbrush Bamse
  2. Prince Magnum Star at Finngården

28. Consolationsclass (hundar som ej fått rosett under dagen)

  1. Funny Farms Cosmopolitan
  2. Änglas Yviga Yngve

29. Avelsklass (För tik eller hane med minst 3 avkommer som visats under dagen.) 3 deltagare.

  1. Orions Svea
  2. Rushill Thorn of Foxbrush
  3. Änglas Jazzo Jamas

30. Uppfödarklass (för uppfödare med minst 4 uppfödningar som deltagit under dagen) 3 deltager.

  1. Änglas
  2. Foxbrush
  3. Orions

31. Parklass (För hundar i par som är mest lika varandra)

  1. Östen & Tekla
  2. Svea & Krita
  3. Jazzo & Isse

32. Working class(för hund med minst godkänd på officiellt grytanlagsprov,eller jaktintyg) 4 deltagare.

  1. Bixit´s Margret Tatcher
  2. Rushill Thorn of Foxbrush
  3. Änglas Jazzo Jamas
  4. Foxbrush Kaj Haj

33. Trackingklass (minst godkänt med ett första pris i öppenklass på officiellt viltspårprov) 2 deltagare.

  1. Mallwax Östen at Orion
  2. Teslas Beauty Girl at Finngården

Resultat av aktiviteter på

JRTC of Swedens National 2022.

 

Golden Go (23 deltagare)

     1. Foxbrush Kaj Haj


Klubbens snabbaste hund. (13 deltagare)

  1. Baronen (Foxbrush John Deere)

 

Trix & skoj, ungdom. (3 deltagare)

  1. Siri & Mathilda
  2. Tekla & Hillevi
  3. Frasse & Ester

 

Trix & skoj, vuxna. (8 detagare)

  1. Bamse & Lisa
  2. Baronen & Lisa
  3. Tommy & Inger
  4. Geaska & Christine

 

Agility KM. (5 deltagare)

  1. Embla & Ellinor (Änglas Nicolina at Faithful)
  2. Svea & Ellinor (Orions Svea at Faithful)
  3. Östen & Ellinor (Mallwax Östen at Orions)
  4. Idun & Kalle (Orions Idun)
  5. Diana & Juliette (Crystal Ice Dirty Diana)

 

Novis agility (6 deltagare)

  1. Siri & Matilda (Stardust Sunshine)
  2. Bamse & Lisa (Foxbrush Bamse)
  3. Frasse & Ester (Faithful Angus)
  4. Bugatti & Juliette (Crystal Ice Bugatti)
  5. Yngve & Marianne (Änglas Yviga Yngve)
  6. Tekla & Hillevi (Änglas Trofasta Tekla)

 

Lydnadsettan (6 deltagare)

  1. Östen & Ellinor (Mallwax Östen at Orion)
  2. Tommy & Inger (Prince Magnum Star at Finngården)
  3. Embla & Ellinor (Änglas Nicolina at Faithful)
  4. Bullen & Willy (Mallwax My Name Is)
  5. Ronja & Inger (Teslas Beauty Girl at Finngården)
  6. Krita & Eva (Orions Krita)

 

Rallylydnad (9 deltagare)

  1. Svea & Ellinor (Orions Svea)
  2. Östen & Ellinor (Mallwax Östen at Orions)
  3. Embla & Ellinor (Änglas Nicolina at Faithful)
  4. Tommy & Inger (Prince Magnum Star at Finngården)
  5. Krita & Eva (Orions Krita) / Baronen & Lisa (Foxbrush John Deere)
  6. Idun & Eva (Orions Idun)
  7. Bamse & Lisa (Foxbrush Bamse)
  8. Bullen & Willy (Mallwax My Name Is)

 

Bäste svansviftare (9 deltagare)

  1. Sky & Christine (Little Stars Fantasia)

 

Copyright © Alla rättigheter förbehållna