Utställning i Lindesberg 20220528. Domare: Simon Apps.

 

1. Valpklass, 4-6 månader, hanar (inga deltagare)

2. Valpklass,4-6 månader, tikar (inga deltagare)

3. Best in Show – valp (inga deltagare)

4. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 10-12,5”, slät (inga deltagare)

5. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 10-12,5”, broken/sträv (inga deltagare)

6. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 12,5-15”, slät (inga deltagare)

7. Unghundar, 6-15 månader, hanar, 12,5-15”, broken/sträv (2 deltagare)

     1. Orion´s Is at Änglas

     2. Änglas Olle Jönsson

8. Unghundar, 6-15 månader, tikar, 10-12,5”, slät (inga deltagare)

9. Unghundar, 6-15 månader, tikar, 10-12,5”, broken/sträv (2 deltagare)

     1. Grytans Maj Mira

     2. Little Devil´s Nike

10.Unghundar, 6-15 månader, tikar, 12,5-15”, slät (3 deltagare)

  1. Foxbrush Mazarin
  2. Hagviken´s Hildr
  3. Hagviken´s Angerboda

11.Unghundar, 6-15 månader, tikar, 12,5-15”, broken/sträv (2 deltagare)

  1. Orion´s Krita
  2. The Jedi´s Padmé


Barn med hund  

  1. Ester & Crash


Juniorhandling

     1. Matilda & Siri

     2. Ida & Nike


12. Öppen klass, hanar, 10-12,5”, slät (inga deltagare)

13. Öppen klass, hanar, 10-12,5”, broken/sträv (1 deltagare)

     1. Montrave Kingross

14. Öppen klass, hanar, 12,5-15”, slät (2 deltagare)

     1. Mallwax Östen at Orion´s

     2. Union Jack Crash at Änglas

15. Öppen klass, hanar, 12,5-15”, broken/sträv (5 deltagare)

     1. Foxbrush Kaj Haj

     2. Faithful Angus

     3. Änglas Jazzo Jamas

     4. Foxbrush John Deere

16. Öppen klass, tikar, 10-12,5”, slät (3 deltagare)

     1. Foxbrush Latte Macciato

     2. Bixit´s Margret Tatcher

     3. Calliembo´s Penny

17. Öppen klass, tikar, 10-12,5”, broken/sträv (2 deltagare)

     1. Calliembo´s Tilda

     2. Little Stars Fantasia

18. Öppen klass, tikar, 12,5-15”, slät (6 deltagare)

     1. Foxbrush Geisha

     2. Rushill Thorn of Foxbrush

     3. Crystal Ice Dirty Diana

     4. Foxbrush Hitachi

19. Öppen klass, tikar, 12,5-15”, broken/sträv (5 deltagare)

     1. Orion´s Svea at Faithfull

     2. Änglas Trofasta Tekla

     3. Little Devil´s Stella Antois

     4. Orion´s Tyra at Hagvikens

20. Bästa unghund under 12,5”

     1. Grytans Maj Mira

     2. Little Devil´s Nike

21. Bästa unghund över 12,5”

     1. Foxbrush Mazarin

     2. Orion´s Krita

     3. Orion´s Is at Änglas

     4. The Jedi´s Padme

22. Best in Show – unghund

     1. Foxbrush Mazarin

     2. Orion´s Krita

     3. Grytans Maj Mira

     4. Little Devils Nike

23. Bästa hund under 12,5”

     1. Foxbrush Latte Macciato

     2. Calliembo´s Tilda

     3. Little Stars Fantasia

     4. Bixit´s Margret Tatcher

24. Bästa hund över 12,5”

     1. Foxbrush Kaj Haj

     2. Union Jack Crash at Änglas

     3. Mallwax Östen at Orion

     4. Rushill Thorn at Foxbrush

25. Best in Show

     1. Foxbrush Latte Macciato

     2. Union Jack Crash at Änglas

     3. Foxbrush Kaj Haj

     4. Calliembo´s Tilda

26. Seniorklass (klass för hundar som fyllt 7 år) 5 deltagare.

     1. Mallwax Östen at Orion

     2. Änglas Jazzo Jamas

     3. Rushill Thorn of Foxbrush

     4. Orion´s Tyra at Hagviken

27. Petclass (hundar som på något sätt inte följer rasstandarden och kan ställas i någon av de övrigaklasserna) 2 deltagare.

     1. Foxbrush Bamse

     2. Orion´s Idun

28. Consolationsclass (hundar som ej fått rosett under dagen)

     1. Top Noch Melanie

     2. Stardust Sunshine

29. Uppfödarklass (för uppfödare med minst 4 uppfödningar som deltagit under dagen) 3 deltager.

     1. Foxbrush

     2. Orion´s

     3. Änglas

30. Working class(för hund med minst godkänd på officiellt grytanlagsprov,eller jaktintyg) 4 deltagare.

     1. Rushill Thorn of Foxbrush

     2. Bixit´s Margret Tatcher

     3. Foxbrush Kaj Haj

     4. Änglas Jazzo Jamas

31. Trackingklass (minst godkänt med ett första pris i öppenklass på officiellt viltspårprov) 1 deltagare.

     1. Mallwax Östen at Orion

Copyright © Alla rättigheter förbehållna